Cukrzyca

Krótki wstęp o chorobie

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Polega ona na upośledzeniu funkcji trzustki, która produkuje insulinę. Insulina ma za zadanie spalać cukier. Brak insuliny powoduje hiperglikemię, czyli podwyższony poziom cukru.
Jego nadmiar może powodować niewydolność wielu organów aż do zatrzymania krążenia włącznie.

W związku z tym, że organizm przestał wydzielać insulinę, chorzy muszą ją sobie samemu dostarczać. Mogą to robić przy pomocy zastrzyków z insuliny (zwykła strzykawka z igłą) lub przy pomocy pena z lekiem. Ponadto niektórzy posiadają pompy insulinowe.

Zasady podawania insuliny:

 • przygotuj posiłek
 • możesz sprawdzić kontrolnie poziom cukru
 • sprawdź lek
 • sprawdź datę przydatności
 • sprawdź dawkę leku
 • Insulinę przyjmuje od razu po posiłku lub w trakcie spożywania!

Glukometr

accucheckactive_1

Do kontroli cukrzycy stosuje się glukometry. Jego użycie jest proste, ale zawsze należy przeczytać instrukcję obsługi. Przed użyciem musimy poznać w jakich jednostkach glukometr podaje wielkość cukru we krwi. Najpowszechniej stosuje się mg/dl. Ponadto można ustawić mmol/l ale to jest rzadko używane.

Prawidłowa wartość cukru we krwi to 80-100 mg/dl na czczo, a po posiłku może nam wzrosnąć do 140-180 mg/dl. Cukrzycy osiągają nawet 200-300 mg/dl. Często dochodzi do rekordowych pomiarów powyżej 600.
Poniżej 80mg/dl można mówić o hipoglikemii i objawia się to u większości ludzi stwierdzeniem „coś bym zjadł słodkiego”. Nie jest to groźny stan.

 

 

Poniżej 60mg/dl pojawiają się znaczące objawy:

 • poty
 • zaburzenia świadomości
 • śpiączka
 • agresja

Najważniejsza jest jednak świadomość choroby i informowanie o niej otoczenie (rodzinę, znajomych).

Użycie glukometru:

 • upewnij się, że paski używane do glukometru są zakodowane w glukometrze (instrukcja obsługi)
 • przygotuj igłę lub lancet do nakłucia
 • przygotuj suchy gazik do tamowania krwi
 • pasek włożony do glukometru

Miejsce nakłucia

pomiary-glukometremNie przemywaj miejsca nakłucia nasączonym gazikiem- zawiera alkohol i może fałszować wynik badania. Opuszek palca nakłuwaj tylko z jego boku, nigdy centralnie (grozi porażeniem nerwu). Kroplę krwi należy pobrać na wskazane miejsce na pasku glukometru (instrukcja).

Odczytaj wynik.

Pierwsza pomoc w przypadku hipoglikemii.
Hipoglikemia, czyli spadek cukru, występuje najczęściej przez złe stosowane insuliny. Może też dochodzić do niej samoczynnie. Przeciwieństwem hipoglikemii jest hiperglikemia.
Organizm ludzki lepiej toleruje wzrost cukru niż jego spadek jednak tylko na chwilę.
Jeżeli rozpoznajesz u chorego spadek cukru i jest on przytomny (objawy i/lub kontrola glukometrem) podaj mu szybko do spożycia coś bardzo słodkiego (cukry proste). Może to być coca-cola (jednak nie light i nie zero), herbata z 8-10 łyżeczkami cukru, czekolada.
Wzrost poziomu cukru o 20-30 mg/dl nie jest tak niebezpieczny, jak spadek o taką sama wartość do poziomu np. 30 mg/dl. Jeśli po podaży sporej ilości pokarmu lub napoju stan poszkodowanego nie poprawia się w ciągu 10-15 min. – wezwij Państwowe Ratownictwo Medyczne – nr tel. 999.

Chorego nieprzytomnego obróć do pozycji bezpiecznej i wezwij Państwowe Ratownictwo Medyczne – nr tel. 999.

glukagon_set_o-001W wielu krajach powszechne jest u chorych posiadanie leku o nazwie GLUKAGON. Składa się on z igły ze strzykawką z wodą do wstrzykiwań oraz fiolka z lekiem. Jego użycie jest bardzo proste a graficzna instrukcja jest w każdym opakowaniu. Zalecamy posiadanie glukagonu przez każdego cukrzyka. Lek zaczyna działać po 20 min od wstrzyknięcia domieśniowego. Podaje się osobom nieprzytomnym. Chroni to organizm przed efektami hipoglikemii.

Osoby chore na cukrzyce powinny mieć w widocznym miejscu oznaczenie chorobowe. Może to być bransoletka, naszyjnik lub tatuaż.

medyczne_02